•

Obec Boliarov až do roku 1926 nemala školu. Deti museli i napriek veľkej vzdialenosti chodiť do škôl v susedných dedinách. Deti náboženstva evanjelického a.v. mali ťažkú cestu cez ešte vtedy hustý les „HÁJ“ do Rankoviec. Katolícke deti chodili do Kecerovských Pekľan.

Štátna ľudová škola bola vystavená až v roku 1926. Novostavba školy v Boliarove bola schválená a podporovaná ministerstvom školstva dňa 19. júna 1926. Budova školy stojí na mieste niekdajšieho cintorína. Pri kopaní základov, studne a urovnávaní zeme v školskej záhrade sa našli ľudské kostry. Úhrnný stavebný náklad činil 123 675, 90 Kč. Stavba bola dokončená 2. októbra 1926 a hneď bola odovzdaná k svojmu účelu. V roku 1938 sa Štátna ľudová škola premenovala na Obecnú ľudovú školu, ktorá bola dvojtriedna. Na počesť 25. výročia oslobodenia obce prijali naši občania celoobecný záväzok. Každá domácnosť sa zaviazala, že odpracuje 16 hodín pri výstavbe oplotenia areálu školy.

V roku 1978 Miestny národný výbor i samotné riaditeľstvo naliehalo na školský odbor s požiadavkou opravy budovy školy (hrozilo, že môže dôjsť k úrazu). Zvolali  rodičovské združenie, na ktorom jednali o zrušení alebo o generálnej oprave školy. Výsledkom rodičovského združenia i súhlasu odboru školstva bolo ponechať prvý ročník v Boliarove a dočasne ho vyučovať v zasadačke kultúrneho domu, a žiakov druhého ročníka vyučovať v ZŠ Kecerovce. Školský odbor ONV Košice – vidiek súhlasil, aby sa na budove školy previedla generálna oprava s prístavbou jednej učebne, sociálnych miestností, ústredného kúrenia, skladu na palivo, chodieb a kabinetu. Bola vypracovaná projektová dokumentácia a začali sa stavebné práce. Po ukončení všetkých prác a odstránení všetkých závad sa v novembri 1980 uskutočnila kolaudácia a budova bola odovzdaná do používania. Po prevzatí objektu sa vykonala brigáda, pri ktorej sa upratovalo a vykonali sa niektoré drobné dokončovacie práce.

Od založenia školy sa tu vystriedalo mnoho riaditeľov/riaditeliek, ktorí bývali  v školskom byte priamo v škole. Už v tejto dobe sa učitelia venovali nielen vyučovaniu žiakov, ale mimo vyučovania  viedli aj záujmové krúžky. Na krúžkoch nacvičovali so žiakmi rôzne programy (venovali sa prednesu básní, spevu, tancovaniu, nacvičovaniu divadelných scénok), ktoré následne predvádzali občanom pri  slávnostných udalostiach. Okrem   toho vykonávali aj osvetovú činnosť a venovali sa rodinám. So žiakmi a ich rodičmi chodievali na jednodňové výlety.

Súčasnosť

Naša základná škola je jedinou školou v obci Boliarov. Je to neplnoorganizovaná základná škola s troma ročníkmi prvého stupňa a v tomto školskom roku žiaci navštevujú aj nultý ročník. V súčasnosti má 6 tried. Školu navštevuje 97 žiakov obce Boliarov. Objekt školy sa nachádza v katastrálnom území obce Boliarov, vo vzdialenosti 25 km od Košíc. V objekte školy sa nachádza šatňa, 3 učebne, počítačová miestnosť, zborovňa, riaditeľňa, sociálne zariadenie, kotolňa. Kedže kapacitne škola nevyhovuje, vyučujeme na zmeny. Naša škola poskytuje  žiakom primárne vzdelanie ISCED 1 .

Pedagogický zbor v ZŠ je malý, v súčasnosti  na škole vyučuje 6 učiteľov. Na škole pôsobia 2 pedagogickí asistenti , upratovačka a školník. Všetci učitelia sú kvalifikovaní a zamestnaní na plný úväzok tak, aby bola čo najlepšie využitá ich aprobácia.